SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Åkersberga Simsällskap
Simförening
Tävlingskalender 2022
Tävling Datum Plats Ålder
UGP 2 (50m) 12-13/3 Täby 13-17
Vilunda Knatte 26-27/3 U.Väsby 0-13
Medley Cup 3/4 Söra alla
Vårsimiaden 7-8/5 U.Väsby 0-13
Neptuniaden (50m) 13-15/5 Eriksdalsbadet alla
Filbyter (50m) 20-22/5 Linköping A+B + My grupp
ÅSS KM 12/6 Söra alla
Arne Borgs minne 25/9 Eriksdalsbadet 13-17+ (kvaltider)
UGP 3 22-23/10 Norrtälje 13-17
DM 22-23/10 Sthlm Kvaltider
Sum.Sim reg 12-13/11 Sthlm 13-17 (kvaltider)
Norrtäljedoppet 26/11 Norrtälje alla
Barracuda   Göteborg A gruppen
Höstsimiaden 3-4/12 Söra 0-13
ÅSS KM 18/12 Söra Alla
Tävlingar HT 2021
26/9 Arne Borg Eriksdalsbadet
3/10 Klubbmästerskap Söra simhall
17/10 UGP1  
26-28/11 Baracuda race Göteborg
28/11 Norrtäljedoppet Norrtälje
4-5/12 Höstsimiaden Söra simhall
19/12 Klubbmästerskap Söra simhall
Inställda tävlingar VT 2021

Här är tävlingskalendern för VT 2021, observera dock att pga det pågåene pandemiläget kommer vi inte kunna hålla tävlingarna förrän regeringen tillåter. Vi återkommer med mer information om detta så fort vi vet mer

 

TYVÄRR BLEV ALLA TÄVLINGAR INSTÄLLDA VT-2021 PGA COVID-19

Inställda tävlingar HT 2020 PGA Covid-19
 
Tävlingskalender vårterminen 2020
MÅNADDAGPLATS
TÄVLING
INBJUDAN/kval
ÅLDERANMÄLANPM/RESULTATBANA



 
Januari

Februari
 

25-26

1
 

Åkersberga

Norrtälje


UGP-2

Roslags-
 

UGP-2 Inbj.pdf »

Roslagsmäst20.pdf »
 

13-18

Alla
 

12/1

27/1


PM UGP2 20.pdf »

PM RosM20.pdf »
 

25m

25m
   




2



Mästerskapen
Seriesim 1


Arrangör saknas


12-15


anm


Inställt


25m

Mars


April


Maj


Juni






Juli
7-8
28

2-4
18

9-10
30-31

5-7
14
26-28

26-30


2-6
Täby
Åland

Eriksdal
Åkersberga

Olika
Eriksdal

Täby
Åkersberga
Eriksdal

Halmstad


Landskrona
UGP-3
Seriesim 2

Swim Open
Medley Cup

Vårsimiaden
DM (50m)

TYR invite
KM
HEAD summer
cup
SM/JSM (50m)


SUM sim (50m)
UGP-3 Inbj.pdf »
Div3 Omg2.pdf »

SO 2020 INV.pdf »
MedCup20.pdf »

inbj
kvalade

TYR Inv 20.pdf »
inbj
inbj

kval SM.pdf »
kval JSM.pdf »

kval SUM sim.pdf »
13-18
12-15

13-
Alla

-13
13-

Alla
Alla
Alla

Alla


13-17
23/2
kallade

10/3
15/4

anm
anm

24/5
anm
anm

anm


anm
PM UGP3 20.pdf »
Inställt

Inställt
Inställt

Inställt
Inställt


Inställt
Inställt
Inställt

Inställt


Inställt
50m
25m

50m
25m

25m
50m

50m
25m
50m

50m


50m

Tävlingskalender höstterminen 2019
MÅNADDAGPLATS
TÄVLING
INBJUDAN
ÅLDERANMÄLANPM/RESULTATBANA


 
September
 
8
 
Åkersberga

Seriesim3
  
11-14
 
Res Seriesim 3.pdf »
 
25m
   



29

Eriksdal

Arne Borgs Minne


Arne Borg 2019.pdf »

Alla

16/9

PM Arne Borg 2019.pdf »

25m

 
Oktober





November









December


12-13

12-13

19-20

9-10

23

24 FM

24 EM

30-1

4-6

15


Torvalla

Eriksdal

Eriksdal

Södertälje

GIH badet

Norrtälje

Norrtälje

Åkersberga

Umeå

Åkersberga


DM (25)

UGP-1

Head to Head

SUM sim reg

Seriesim4

KM långdistans

Norrtäljedoppet


Höstsimiaden

SUM sim riks

KM
Kvalade

UGP1 2019.pdf »

HEAD to Head 2019.pdf »

SumSim_Reg.pdf »

Div 3 omg 4.pdf »

KM Lång 2019.pdf »

Norrtäljedoppet2019.pdf »

Höstsimiaden 2019.pdf »



Medley-KM 19.pdf »
12-17

13-

11-

13-16

11-14

Alla

Alla

-12

13-16

Alla
23/9

30/9

7/10

25/10



15/11

15/11

18/11



10/12



PM_DM2019.pdf »

PM_UGP1_2019.pdf »

PM_HEAD2Head.pdf »
PMSumSimReg19.pdf »
Res Seriesim 4.pdf »

Se inbjudan

PM Ndoppet19.pdf »

Hsim19PM_Akersb (1).pdf »
Kval från region






25m

25m 

25m

25m

25m

25m

25m

25m

25m

25m



Tävlingskalender vårterminen 2019
MÅNADDAG
PLATSTÄVLINGÅLDERINBJUDANSISTA ANMÖVRIGTBANA

            
Januari20
 Seriesim INBJUDAN     
 26-27
ÅkersbergaUGP-213-17INBJUDAN   25m 
            
Februari3
NorrtäljeRoslagsmästerskapen INBJUDAN   25m 
 15-17
JärfällaJärfälla Nationella 201913-17+INBJUDAN   50m 
 16-17
SollentunaSollentuna Simfestival13-17+INBJUDAN   25m 
            
Mars9-10
TäbyUGP-30-17INBJUDAN   50m 
 10
Upplands‐broCarolina af Ugglas 0-13INBJUDAN 
   25m 
 24
 Seriesim       
 
            
April12-15
StockholmSwim Open Stockholm17+INBJUDAN   50m 
 26-28
TäbyTYR 0-17+INBJUDAN     
            
Maj4-5
Upplands VäsbyVårsimiaden Distrikt0-13Inbjudan_Varsimiaden 2019.pdf »
 22/4  25m 
 11-12
11-12

Eriksdalsbadet
Åkeshov
Neptuniaden
Vårsimiaden Final
0-17+
0-13
INBJUDAN
PM Vårsimiaden Stockholmsfinal.pdf »
 30/4
Kvalade
  50m
 25m
 
 25-26
EriksdalsbadetDM Långbana13-17+Inbjudan DM 2019 langbana(1).pdf »
 13/5 kl 12 Kvaltider DM Stockholm 2019.pdf » 50m 
      PM DM_2019_langbana ny.pdf »     
 
            
Juni1lörÅkersbergaMedley Cup0-17+MC_2019_PM_Rev1.pdf » 29/5  25m 
 2sön ÅSS KM0-17+Inbjudan till KM&PERS-tävling 2 juni 2019.pdf »
 29/5  25m 
 28-30
EriksdalsbadetPolisen Head Summer Cup0-17+PolisenHeadSummerCupInbjudan2019ver2.pdf »
 18/6  50m 
            
Juli10-14
NorrköpingSUM-Sim13-17sum-sim_50m_2019_inbjudan.pdf »
 26/6 kl 12 kvaltider-sum-sim-50m-2019-2020.pdf » 50m
Tävlingskalender höstterminen 2018
MÅNADDAGPLATSTÄVLINGLEDAREGRUPPLÄNKAR
September30sönErikdalsbadetArneBorg& TYR sprintMarkusA
Oktober6lörSollentuna sim- och sporthallTureberg knattecup
6-7lör-sönDMMarkusA
13-14lör-sönUGP-1A
31onsSM/JSMStefan, Örjan, MarkusA
November1-4tor-sönSM/JSMStefanA
10-11lör-sönSum-Sim Region 1MarkusAInbjudan
24-25lör-sönGöteborgBarracuda raceMarkusAInbjudan
December1-2lör-sönSöra simhallHöstsimiadenInbjudan PM
14-16fre-sönStockholmSUM SIM riksfinalÖrjan, MarkusA
16sönSöra simhallKMInbjudan RESULTAT